تصویر: جیتکس 2017؛ دبی اولین دولت استفاده‌کننده از بلاک‌چین

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان؛ وزارت زمین دوبی (DLD) در زمان برگزاری نمایشگاه جیتکس 2017 (GITEX1) اعلام کرد اولین نهاد دولتی در جهان خواهد بود که از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کند.
اقدام بالا با همکاری شرکت «اسمارت دوبی2» (Smart Dubai) و با شعار «ساده، امن، سریع» با شروع جیتکس، آغاز شد.
وزارت زمین دوبی از بلاک‌چین برای ایجاد یک پایگاه داده‌ی امن به منظور ذخیره‌سازی داده‌های همه‌ قرار داده‌های حوزه املاک مانند اجاره نامه‌ها، ارتباطات با اداره آب و برق، مخابرات و دیگر صورت‌حساب‌های مرتبط با استفاده می‌کند. این بستر شامل یک پایگاه داده‌ی شهروندان و مسافران نیز می‌شود که داده‌های کارت شناسایی امارات و اعتبار ویزای اقامت اشخاص اشاره کرد. این موضوع به مردم اجازه می‌دهد در هر زمان و از هر مکانی در دنیا به صورت الکترونیکی پرداخت‌های خود را انجام دهند. این ویژگی نیاز مراجعه به تمام نهادهای دولتی را از بین می‌برد.
سلطان بطی بن مجرن، سرپرست وزارت زمین دبی گفت:

به کارگیری سیستم بالا با تعهد ما برای اجرایی شدن دستورالعمل‌های محمد بن راشد آل مکتوم، نخست‌وزیر امارات و حاکم دبی، ممکن شد تا دوبی به هوشمندتریم شهر دنیا تبدیل گردد.

مجرن افزود:

اقدام یا شده با طرح راهبرد بلاک‌چین دوبی (Dubai Blockchain Strategy)، در اکتبر 2016 توسط حمدان بن محمد آل مکتوم، ولیعهد دوبی، آغاز شد تا اولین دولتی در دنیا باشد که تا سال 2020 تمام تراکنش‌ها را از این بستر صورت بگیرد.

وی ادامه داد:

وزارت زمین پایگاه داده‌ای هوشمند و امن را ایجاد کرده است که داده‌های واقعی همه‌ی قراردادها را نگهداری می‌کند. این موضوع آن را به اولین نهادی تبدیل می‌کند که همه‌ی تمام تراکنش‌ها را از طریق شبکه‌ی بلاک‌چین انجام می‌دهد.

مجرن اشاره کرد به مرور زمان کاربردهای بیشتری برای بلاک‌چین در نظر گرفته خواهد شد.
وی اظهار داشت:

شرکای بسیاری مانند بانک‌ها، خدمات آب و برق و بسیاری نهادهای خدماتی دیگر، در آینده‌ای نزدیک با ما در زمینه‌ی بلاک‌چین همکاری خواهند کرد تا خدمات خود را بهبود بدهند.

___________________________________

1- Gulf Information & Technology Exhibition
2- هدف شرکت اسمارت دوبی تبدیل این محل به شادترین مکان دنیا است.

منبع : https://www.cyberbannews.com

[ یاور ]

لطفا متن درباره نویسنده را در وردپرس ، بخش شناسنامه کاربری تکمیل نمایید .

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *